Rakennusfirma Paraisilla teki uudet pohjat – työntekijöille maksettiin vain 2,90 euroa tunnilta!
Paraisilta kuuluu kummia. Rakennusliitto on asettanut saartoon latvialaisen Katana Serviss -yrityksen, joka on välittänyt ulkomaalaisia työntekijöitä totaaliseen alihintaan.
Rakennusalalle kuuluu usein alihankkiminen, eivätkä ulkomaalaiset ja usein alipalkatut työntekijät ole millään laitta poikkeus. Tällä kertaa palkkaus oli poikkeuksellisen härski ja peräti alin vuosikymmeniin, kertoo MTV Uutiset.
Kuviossa BM Turku OY:n tehtaalla Paraisilla työskenteli Aalto Henkilöstöpalvelujen alihankkijana latvialaisen Katana Servis -yrityksen työntekijöitä. Näille palkkaa maksettiin vain 2,90 euroa tunnilla, ja mikä parasta, työntekijöillä oli palkkoja vielä saamatta. Näin ollen saarto yritystä kohtaan on rakennusliiton kautta välttämätön.
Lisäksi tiedotteessa todetaan, että useat muutkin yritykset ovat saarrossa ja alipalkkaus on enemmän sääntö kuin poikkeus.
Osallistu keskusteluun: kerro, mitä mieltä sinä olet näin matalasta palkkatasosta, tai ylipäätään ulkomaalaisten palkkaamisesta työmaille.
- Temptation Island Suomen Annalta paljastus seksuaalisista tarpeista – “Sit mä haen muualta” - maaliskuu 3, 2021
- Bitcoin-innostus kasvaa – Goldman Sachs ryhtyy kauppaamaan kryptovaluuttoja - maaliskuu 2, 2021
- Liian pitkiä linkkejä? Näin lyhennät linkkisi kätevästi - helmikuu 17, 2021